Warning: Use of undefined constant THEM_TEMPLATEURL - assumed 'THEM_TEMPLATEURL' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hosting/prv-hosting/prv.pl/i/k/poznajwnuki/wp-content/themes/blitzy/functions.php on line 2 Warning: Use of undefined constant THEM_LINKCOLOUR - assumed 'THEM_LINKCOLOUR' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hosting/prv-hosting/prv.pl/i/k/poznajwnuki/wp-content/themes/blitzy/functions.php on line 3 Warning: Use of undefined constant THEM_HOVERCOLOUR - assumed 'THEM_HOVERCOLOUR' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hosting/prv-hosting/prv.pl/i/k/poznajwnuki/wp-content/themes/blitzy/functions.php on line 4 Warning: Use of undefined constant them_extraCss - assumed 'them_extraCss' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hosting/prv-hosting/prv.pl/i/k/poznajwnuki/wp-content/themes/blitzy/functions.php on line 242 Cudzysłów manualny czyli „zajączki” - #poznajwnuki #poznajwnuki

Cudzysłów manualny czyli „zajączki”

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, drogi czytelniku lub czytelniczko, co oznacza gest uniesienia obu rąk i ułożenie palców oraz poruszenie dwoma z nich (wskazującym i środkowym) w sposób kojarzący się ze zrobieniem cienia w kształcie zajączka? Jest to cudzysłów manualny. Skąd się wziął i jakie jest jego znaczenie?



Cudzysłów (nie) manualny

Gest ten wywodzi się jak wiele współcześnie używanych, szczególnie przez ludzi młodych, ze Stanów Zjednoczonych. Tam nosi nazwę on nazwę „air quotes”. Wizualnie kojarzyć ma się z angielskim podwójnym cudzysłowem (zwanym też cudzysłowem prostym), który w przeciwieństwie do cudzysłowów, jakich używa się w języku polskim (cudzysłowy drukarskie), składa się z dwóch pionowych kresek zapisywanych u góry na początku i końcu słowa, wyrażenia lub cytatu.

A jeśli w tym miejscu ktoś wciąż nie wie, o czym piszę, niech zerknie o jaki gest chodzi, klikając w ten właśnie odnośnik.


Co dokładnie oznacza ten gest?

Cóż, wiele mówi sama jego nazwa. Jak powszechnie wiadomo, tłumaczenia dzielą się na wierne („powietrzne cytaty”) i ładne (wspomniany w tytule wpisu „cudzysłów manualny”), będę więc używać tego drugiego. Co prawda nie figuruje ono jeszcze w żadnym słowniku, ale wierzę, że ma na to szanse. Choć oczywiście nie trzeba znać słownikowego określenia, aby móc wykonywać ten gest.
Cudzysłów manualny ma bardzo proste znaczenie — używamy go, gdy chcemy podkreślić, że używamy ironii, eufemizmu bądź wyrażenia, którego nie wymyśliliśmy sami. Kiedy więc ktoś mówi o „inteligentnym” koledze, wykonując jednocześnie ten znak, oznacza to, że wspomniany znajomy akurat tą cechą nie grzeszy.

 

Dlaczego ten gest stał się w ostatnich latach tak popularny?

Cudzysłów manualny jest obecnie w powszechnym użyciu nie tylko w krajach anglojęzycznych. Wśród najważniejszych czynników można zapewne wyróżnić oszczędność czasu czy wpływ popkultury, ale określenie, który z nich jest wiodący, jest zadaniem bardzo trudnym. Niewątpliwie można za to stwierdzić, że niektórzy ludzie (przodują w tym politycy i wszelkiej maści celebryci) wykazują tendencję do nadużywania go, co może irytować.


Ciekawostka na koniec

Tytułowe zajączki nie bez powodu zostały wzięte w cudzysłów. Są one bowiem skojarzeniem mojej babci, a nie moim własnym. To właśnie jej pytanie o ten gest zainspirowało mnie do stworzenia nie tylko tego wpisu, ale i podsunęło pomysł na tematykę całej strony.

Zostaw odpowiedź

Blitzy Theme & Wordpress PL